Hakkımızda

Yayın hayatına Şubat 1989’da başlayan Arredamento Mimarlık, Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergilerinden... Bugünkü çizgisine, daha derinlikli tasarım ve sanat bölgelerine yönelerek gelen derginin entelektüel içeriği popüler olanla düşünsel olanın arakesitinde yer alıyor.

Eylül 2016’dan itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanan Arredamento Mimarlık, dünyadaki gelişmeleri, yenilikleri ve öncü etkinlikleri paylaştığı okurlarına mimarlık ve tasarım kültürü üzerine geniş bir perspektiften bakma imkanı sunuyor. Mimarlığın disiplinlerarası yapısının da sağladığı olanakla, yalnız yapı ve inşaat sektörlerine değil, farklı tasarım, sanat ve kültür alanlarına da hitap edebilen bir içeriğe sahip olan Arredamento Mimarlık, yılda 6 sayı ile iki ayda bir yayınlanıyor.

Dergi Künyesi

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Banu Binat

Yayın Koordinatörü Uğur Tanyeli
Yayın Kurulu Prof. Dr. Ali Cengizkan (TED Üniversitesi), Prof. Dr. Arzu Erdem ( Kadir Has Üniversitesi), Prof. Dr. Arda İnceoğlu (MEF Üniversitesi), Prof. Dr. Ayşen Savaş (ODTÜ), Prof. Dr. Ayşe Şentürer (İTÜ), Prof. Dr. Uğur Tanyeli (İstanbul Şehir Üniversitesi), Prof. Dr. Ahmet Tercan (MSGSÜ)
İletişim Koordinatörü Neslihan Şık
Editör Sibel Senyücel
Yardımcı Editör Neslihan İmamoğlu
Tasarım Bülent Erkmen, BEK TASARIM
Grafik Uygulama Gül Dönmez
İletişim ve Reklam Ayşegül Tuğtepe
Yayına Hazırlama Binat İletişim & Danışmanlık

Yayın İdare Merkezi

Barbaros Bulvarı, Dörtyüzlü Çeşme Sokak, Güneş Apartmanı, No:2 D:7 Kat:6 34353 Beşiktaş/İstanbul
info@binatdanismanlik.com
www.binatdanismanlik.com
T: 0 212 259 90 79
F: 0 212 259 16 46

Web www.arredamentomimarlik.com
E-posta info@binatdanismanlik.com
Abonelik abonelik.binatdanismanlik.com
abone@binatdanismanlik.com
www.facebook.com/arredamentomi...

ISSN: 2536-4952
İki ayda bir yayınlanır (Yılda 6 sayı).
Yurtiçi Ücreti: 29 TL/sayı
Abonelik: 6 sayı 165 TL (Kargo ücretsizdir).

Arredamento Mimarlık’a, DÜNYA Eko Basım Yayın ve Dağıtım Ticaret ve Sanayi A.Ş dağıtım ağı ile başta D&R, İnkılap, Nezih ve Remzi, Kabalcı, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere Carrefour SA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a web sitemizden kredi kartınız ile abone olabilir ya da tek tek sayıları satın alabilirsiniz.

Online Satış

www.arredamentomimarlik.com

Dijital Uygulamalar

Brew Interactive

Arredamento Mimarlık’ta yayınlanan yazılardan alıntı yapmak, kaynak belirtmek koşulu ile serbesttir.
Yazılardaki düşünceler yazarlarına ait olup, Arredamento Mimarlık Dergisi'ni bağlamaz. Reklamlar reklam verenin sorumluluğundadır.
Arredamento Mimarlık Dergisi reklamlarda verilen bilgilerden dolayı sorumlu tutulamaz.

Arredamento Mimarlık’a Katkı İçin Yazım Kılavuzu

İçerik: Dergiye özgün yazı, derleme, proje tanıtımı, yarışma tanıtımı, yayın tanıtımı, çeviri yazı gibi alanlarda ve daha önce yayımlanmamış olmak koşuluyla metin ve o metinle ilişkili görsel malzeme katkısında bulunulabilir.

Yazı Boyutu: Dergiye sunulacak yazılar standart yazı sayfası (yak. 2000-2500 karakter) ile 10-15 sayfayı aşmamalıdır. Bu metin uzunluğu konu ve içerik özellikleri dikkate alınarak arttırılabilir. Dipnotlar bu yazı hacim sınırlamasına dahildir.

Metin Yazım Özellikleri: Metin, Microsoft Word programıyla yazılmalıdır. Kullanılacak punto boyutu 12’dir. Yazım karakteri olarak Arial’ın kullanımı yeğlenmelidir. Paragraf ayrımları programın “önce-sonra aralık bırakma” özelliği kullanılarak değil, paragraflar arasında bir satır boşluk bırakılarak yapılmalıdır. Metnin e-posta ile ya da CD halinde yollanması olanaklıdır. Gerekli iletişim bilgileri derginin künye sayfasında bulunmaktadır.

Görsel Malzeme: Fotoğraf, harita,çizim vb. görsel malzemenin sayısı 25’i aşmamalıdır. Görsel malzeme yayımlanmak üzere gönderildiğinde kesinlikle metnin içine yerleştirilmemeli, ayrıca sunulmalıdır. Siyah-beyaz ve renkli opak fotoğraf, dia, bilgisayar çıktısı gibi farklı ortamlarda görsel yollanabilir. Görsel boyutu A3 formatını aşmamalıdır. Görsellerin dijital imaj dosyası olarak JPG, TIFF, PSD gibi formatlarda da sunulması olanaklıdır. Mimari çizimler Autocad programıyla değil, kağıt çıktısı olarak veya JPG, TIFF vb. gibi formatlarda gönderilmelidir. Tüm dijital görsellerde çözünürlük 300 DPI’dan düşük olmamalıdır.

Dipnotlar: İki tür referans verme, kaynak gösterme sistemi uygulanabilir:

1. Dipnot: Dipnotlar sayfa altında değil, metnin sonunda yer almalıdır. Programın otomatik dipnot verme özelliği kullanılmamalı, ana metinle aynı biçimde yazılmalıdır. Metnin içinde dipnot göndermeleri parantez içine alınarak veya koyu (bold) karakterle sıra numarası verilerek belirtilmelidir. Dipnotlar ise, metnin sonunda Notlar başlığı altında aynı sıra numarasıyla yazılmalıdır. Yazımları kitaplar için şu biçimde olmalıdır: Yazar Adı Soyadı, Kitap Adı (italik), Çevirmen Adı Soyadı, Yayınevi, Basım Yeri, Basım Tarihi, Sayfa Numarası. Makaleler için şu yazım düzeni uygulanmalıdır: Yazar Adı Soyadı, “Makale Adı”, Makalenin İçinde Yer Aldığı Yayın (italik), Editör Adı, Çevirmen Adı, Yayınevi, Basım Yeri, Basım Tarihi, Sayfa Numarası. Aynı yayına bir kez daha gönderme yapıldığında dipnotta o yayın Yazar Adı, a.g.e., Sayfa Numarası biçiminde gösterilmelidir.

2. Metnin içindeki kaynak göndermeleri parantezli sistemle de yapılabilir: (Yazar Soyadı, Yayın Yılı, Sayfa Numarası). Bu sistem kullanıldığında metnin sonunda bir kaynakça yer almalıdır. Alfabetik olarak sıralanmış kaynakça şu düzende yazılmalıdır: Yazar Soyadı, Yazar Adı (Basım Tarihi), Kitap Adı (italik), Çevirmen Adı Soyadı, Yayınevi, Basım Yeri. Makaleler içinse şu yazım düzeni uygulanmalıdır: Yazar Soyadı, Yazar Adı (Basım Tarihi), “Makale Adı”, Makalenin İçinde Yer Aldığı Yayın (italik), Editör Adı, Çevirmen Adı, Yayınevi, Basım Yeri.