Suha Özkan, Emre Arolat, Uğur Tanyeli

Tarih: 14.06.2021

Mimarlık alanında 15. yüzyıldan bu yana yarışmalar düzenleniyor. Mimarları başarılı meslek kariyerleri bağlamında genelde değerlendiren ve yarışma niteliğinde olmayan ödüllerse çok yeni. Ödüller dünyasında öncü, yeni mezun olan Fransız mimarlara 1720’den beri verilen “Prix de Rome”dur. Dünyanın en eski uluslararası mimarlık ödülleri RIBA Başkanlık Madalyası ve Altın Madalyası sırasıyla 1836 ve 1848’de tesis edildi. Onu AIA’nın 1907’de verilmeye başlanan Altın Madalya’sı izliyor. En çok ses getiren ödüllerden biri olan Pritzker 1979’da dağıtılmaya başlandı. Daha dar kapsamlı, ama tek ülke ölçeğinden daha geniş uzanımlı uluslararası ödüllerin ilkiyse 1963’te kurulan Henrich Tessenow Madalyası olmalıdır. Ekseni İslam ülkeleri olan ve bir biçimde İslam dünyasıyla bağlantılı ürün ve kişilere verilen Aga Khan Mimarlık Ödülü ise 1977’de tesis edildi. Dünya ödüller tarihi bağlamında erkenci bir girişim bile sayılabilir. Ulusal ödüllerse artık sayılamayacak kadar çok. Bunlardan biri olan TMMOB Mimarlar Odası’nın Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri ile bağlantılı Sinan Ödülü ilk kez 1988 verildi.

1990 sonrasında mimarlık ödülleri alanında artık dünya çapında bir enflasyon yaşanıyor. Ödüllerin seçme ölçütleri ve konuya yaklaşımlarıysa yoğun biçimde eleştiriliyor. Çoğu zaman seçilenler ve seçme mekanizmaları ikna edici olmayabiliyor. Özellikle de mimarlığın meslek olarak her geçen gün daha da kitleselleştiği bir dönemde ödülün temsil ettiği elitizm tartışmalar yaratıyor.

Suha Özkan, Emre Arolat ve Uğur Tanyeli'nin katılımıyla gerçekleşen “Aga Khan ve Mimarlık Ödülleri” başlıklı toplantının kaydını izlemek veya podcast olarak dinlemek için:

Youtube:


Spotify: https://open.spotify.com/episo...

Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/us/...

Google Podcast: https://podcasts.google.com/fe...